Šuns Kandžiojimas | Šuniukas - Piranija | Vilnius Vet
top of page

ŠUNIUKAS-PIRANIJA

Maža mergaitė žaidžia su mažu, juodu šuniuku

KANDŽIOJIMO KONROLĖ

Visiškai normalu, kad žaisdamas ar socialiai bendraudamas Jūsų šuniukas naudojasi burna, tačiau visai nesmagu būna, kai šie maži aštrūs dantukai įsminga į Jūsų kulną ar alkūnę. Labai svarbu yra išmokyti šuniuką kaip reikia tinkamai elgtis su burna. Šios mažos piranijos kontroliavimo strategiją sudaro pagrindinė paklusnumo programa, šuniuko poreikius atitinkantis stimuliavimas, tinkamo elgesio skatinimas ir nepageidaujamo kandžiojimo nutraukimas. Suaugusiems šunims kandžiojimas žaidimo metu pasitaiko daug rečiau negu jauniems šuniukams, o tokio elgesio priežastys gali būti daug rimtesnės negu šuniuko „natūralus“ kandimo instinktas. Todėl prieš mėgindami pakoreguoti šią problemą žemiau aprašomais metodais, verčiau pasikonsultuokite su elgsenos specialistais.

TIK NEPABLOGINKITE PADĖTIES

Įsitikinkite, kad Jūs patys neskatinate šuniuko elgtis blogai. Neįaudrinkite šuniuko žaisdami šiukščiai, neerzinkite ir neskatinkite jo kovoti. Venkite žaidimų kurie skatintų kasti į rankas ar kojas ir jokiu būdu žaisdami nedėvėkite pirštinių, kurios leidžia ar padrąsina šuniuko kandžiojimus. Taip pat atsargiai elkitės ir negirkite šuniuko kai jis kandžiojasi. Jeigu šuniukui įkandus jis sulaukia iš Jūsų dėmesio – toks elgesys ir toliau tęsis. Kandžiojimą paskatinsite net jei Jūs paglostysite šuniuką, paimsite jį ant rankų, švelniai su juo pabendrausite ar nesmarkiai stumtelėsite nuo savęs ar net pabarsite kai jis Jums įkas.

NUKREIPKITE ENERGIJĄ TINKAMA LINKME

Jeigu Jūsų šuniukas pastoviai siekia dėmesio stipriai kandžiodamas ar šiurkščiai žaisdamas, galbūt jam nepakanka pasivaikščiojimų, treniruočių ir protinės (psichinės) stimuliacijos. Jeigu taip, Jums būtinai reikės suteikti šuniukui papildomų progų kaip reikiant išsidūkti, pasivaikščioti ir sugalvoti tinkamų būdų kada jis galės naudotis burna ir dantimis. Mankštai labai tinka ilgi pasivaikščiojimai, žaidimai kai šuniukas Jums atneša numestą daiktą, išdykavimas kieme ar kamuolio gaudymas. Jūs, o ne šuniukas, turėtumėte rodyti iniciatyvą pažaisti.
Pasirūpinkite, kad Jūsų šuniukas galėtų dažniau pažaisti su kitais draugiškais jaunais šunimis. Įsigykite pakankamai įdomių ir interaktyvių žaislų, pavyzdžiui tokių, kuriais žaidžiant iškrenta skanėstas arba tokių, kurie skatintų šuniuką ilgiau kramtyti. Kuo daugiau energijos šuniukas atiduoda žaisdamas tinkamus žaidimus, tuo mažiau jos lieka netinkamam kandžiojimui. Visada atsiminkite treniruočių mantrą: „Pavargęs šuniukas yra geras šuniukas“.
Galite pasinaudoti šuniuko vakariene kaip papildoma proga treniruotėms ir mankštai. Tarp savęs ir kito šeimos nario pasidalinkite šuniuko sauso maisto granules ir atsistokite priešingose didelio kambario arba ilgo koridoriaus pusėse. Tada paeiliui kvieskite šuniuką pas save ir liepkite jam atsisėsti, kad gautų gabalėlį maisto. Be to, kad šuniukas mankštinasi, šis žaidimas moko jį prieiti prie žmogaus ir atsisėsti pasisveikinant, o ne šokinėti.

Pradėkite mokinti anksti

Kiek įmanoma greičiau pradėkite su šuniuku dalyvauti socializavimo programose ar treniruotėse. Tada parodykite šuniukui, kad Jūs viską kontroliuojate mokindami jį paklusnumo komandų. Prieš duodami šuniukui daiktą kurio jis nori ar kurio jam reikia liepkite atsisėsti, o kartkartėmis liepkite porą sekundžių pasėdėti ir tada vėl sekti paskui Jus namuose, lipant laiptais ar einant pro duris. Ignoruokite bet kokį įžūlų elgesį – bakstelėjimus, sudavimus letena ar inkštimą siekiant atkreipti dėmesį.
Ilgas pavadis gali būti nebloga auklėjimo priemonė kontroliuojant šuniuko kandžiojimus ir yra itin naudingas kieme. Prie antkaklio pririškite ilgą pavadį (10 pėdų ilgio namuose, ar 20 pėdų ilgio kieme) kurį galėsite bet kuriuo metu suimti, kad nutrauktumėte kandimą. Niekada nepalikite šuniuko vieno su antkakliu.
Labiau užsispyrusiems šuniukams gali prireikti pavadėlio ir apynasrio, kad būtų galima kontroliuoti netinkamą elgesį. Šeimos rate esančiam šuniukui palikite šiuos prietaisus uždėtus, tokiu būdu tik šuniukui pabandžius kasti Jūs švelniai truktelėsite už pavadėlio ir mechaniškai užčiaupsite jo burną. Kai tik šuniukas nustoja kasti, iš karto atpalaiduokite pavadėlį. Apynasris suteikia galimybę visiems šeimos nariams, net vaikams, pakankamai kontroliuoti augintinį.

IŠMOKINKITE ŠVELNAUS ELGESIO

Galbūt Jūs norėsite leisti šuniukui švelniai kasti žaidimo metu. Jūs net galite išmokyti šuniuką švelnaus elgesio – įkiškite ranką šuniukui į burną kai jis yra visiškai ramus ir pagirkite jį, jeigu jis tik švelniai suims Jūsų ranką. Kai tik šuniukas stipriau sugriebs ranką ir Jums bus nesmagu – greitai ir garsiai sušukite „Oi“, iš karto nutraukite žaidimą ir nueikite nuo šuniuko. Palaukite maždaug dešimt sekundžių užsiimkite kita veikla kartu su šuniuku (pvz.: duokite kramtukų, liepkite šuniukui atnešti Jums numestą daiktą, užsiimkite paklusnumo komandomis).

GANA YRA GANA- „STOP“ KOMANDOS NAUDOJIMAS

Nors žaidimo metu švelniai kandžioti galima, tačiau labai svarbu yra išmokyti augintinį „stop“ komandos. Tai galima atlikti naudojant „Gana“ komandą kai šuniukas kanda. Pradėkite treniruotę kai šuniukas yra visiškai ramus. Ranka paduokite šuniukui gabalėlį maisto ir ramiu balsu sakykite „Gerai“. Po to, priešais šuniuką laikykite kitą gabalėlį maisto ir tvirtu balsu sakykite „Gana“, tik nekelkite balso ir nešaukite. Jeigu šuniukas dvi sekundes nebando paimti maisto, neliečia Jūsų rankos, sakykite „Gerai“ ir duokite jam tą maisto gabalėlį. Jeigu šuniukas paliečia Jūsų ranką prieš pasibaigiant dviem sekundėms arba kol Jūsų nepasakėte „Gerai“ – iš karto jam griežtai pasakykite „Gana“ tokiu tonu, kuris priverstų jį atsitraukti, tačiau neišgąsdintų. Būkite dramatiškas kai pasilenkiate ties šuniuku ir žiūrėkite jam į akis kai antrą kartą kartojate komandą. Palaipsniui ilginkite laiką kurį šuniukas turi palaukti. Kai tik šuniukas išmoksta paklūsti komandai ir nebeliečia maisto kai jam liepiama, treniruokite toliau tik be maisto, o su ranka. Vėliau kartokite treniruotes kai šuniukas yra labiau įsitempęs ar susijaudinęs.
Treniruočių tikslas yra išmokinti šuniuką neliesti maisto ar rankos kai jam pasakoma „Gana“, nesvarbu koks skanus beatrodytų maisto kąsnelis ar kokia įdomi jam būtų Jūsų ranka. Kad išmokyti tokio elgesio visa šeima turi elgtis nuosekliai, laikas turi būti parenkamas labai tiksliai, o treniruotes reikia kartoti kas dieną be jokių pertraukų. Jeigu reikia, pavadėlis ir apynasris taip pat gali būti naudojami „Gana“ komandos mokymui. Kada šuniukas ignoruoja komandą ir toliau kanda, švelniai timptelėkite už pavadžio ir užčiaupkite šuniuko burną. Galų gale šuniukas išmoks nebekąsti tik išgirdus paliepimą.

SKIRKITE LAIKO ŠUNIUKO NUSIRAMINIMUI

Greičiausiai Jūsų ir šuniuko gyvenime bus tokių momentų, kai šuniukas bus visiškai nekontroliuojamas, o Jūs neturėsite pakankamai laiko efektyviai susitvarkyti su šia problema. Tokiose situacijose geriausias sprendimas būtų nuvesti šuniuką į ramią, saugią teritoriją, kol jis nurims. Kai tik šuniukas pailsi, išleiskite jį ir paskatinkite žaisti tinkamus žaidimus. Kartkartėmis, duodami žaislų, kurių viduje yra maisto, nukreipsite savo augintinio dėmesį nuo savo rankų, tačiau naudokitės šiomis priemonėmis tik tada, kai Jūs neturite laiko ar jėgų susikoncentruoti ties šuniuko perauklėjimu.

KO NEREIKĖTŲ DARYTI

Venkite griežto perauklėjimo būdo ir fizinių bausmių. Niekada nemuškite savo augintinio, netrenkite per snukutį, nespauskite jo lūpų tarp jo dantų, nepurtykite už kupros, negriaukite jo ant nugaros ir jokiais būdais per prievartą nekiškite savo pirštų jam į burną. Tokie perauklėjimo būdai greičiausiai tik pablogins esamą situaciją, sužlugdys Jūsų ir Jūsų augintinio tarpusavio ryšius ir sukels daug daugiau rimtų problemų, tokių kaip agresyvumas ir baimė. Naudokitės pozityvaus auklėjimo metodais aprašytai šiame buklete ir greitai Jūsų šuniuko „piraniškas“ elgesys paprasčiausiai išnyks.

bottom of page