Šunų Agresyvumo Kontrolė Ir Valdymas | Vilnius Vet
top of page

ŠUNŲ AGRESYVUMO KONTROLĖ IR VALDYMAS

Mažas piktas šuniukas

Daugelis šuniukų yra draugiški ir žaismingi, tačiau jiems bręstant jie gali tapti vis sunkiau valdomi. Nors elgesio vystymuisi labai svarbus yra genetinis faktorius, tačiau nemažiau svarbu formuojant suaugusio šuns charakterį yra ir Jūsų elgesys su šuniuku, bei tai kaip Jūs dresuosite ir kontroliuosite savo šuniuką.

Kanidai/šuniniai (pvz.: vilkai, šunys) yra labai socialūs „gaujos“ gyvūnai, kuriems būdingas hierarchijos nustatymas gaujoje. Tokiu būdu jie gali gyventi grupėje kartu, susidurdami tik su minimalia konfrontacija. Individų poroje vienas visada bus dominuojantis. Tai yra lyderis, kuris kontroliuoja maistą, poravimąsi ir miegojimo vietą, o konflikto atveju visada yra viršesnis. Ir priešingai – pavaldiniai pasiduoda arba paklūsta lyderiui, o nesipriešina.

Namuose labai svarbu yra, kad Jūs suprastumėte šuns instinktus ir dirbtumėte taip, kad šuo neperimtų iš Jūsų kontrolės ar nepasireikštų netinkamas elgesys. Kitu atveju Jūs neilgai trukus pastebėsite, kad šuo nenori paklusti Jūsų komandoms ir net gali Jus pulti kai bandysite priartėti ar sukontroliuoti situaciją. Taip besielgdami šunys parodo dominantinės agresijos požymius. Kai kurie šunys, net tie, kurie nėra linkę į dominavimą, gali būti per daug savininkiški ar per daug sargūs ir ginantys savo vertingus daiktus – tokius kaip maistas ar mylimi žaislai. Dar viena labai dažna agresijos priežastis yra baimė, kurios pasekmėje šuo gali kasti ar gintis kai bandoma jį kontroliuoti ar nubausti.

KAIP IŠSIRINKTI ŠUNIUKĄ

Siekiant išsiaiškinti šuniuko charakterį galima jį kurį laiką stebėti, tačiau dauguma elgesio problemų, tokių kaip baikštumas ar per stiprus savininkiškumas, gali nepasireikšti dar ilgą laiką ir po šuniuko įsigijimo. Todėl daugiau informacijos gausite atidžiai pasidomėję tipišku, Jūsų pasirinktos veislės, šunų elgesiu. Atidžiai stebėkite šuniuko tėvus ir jų anksčiau gimusius palikuonis, atkreipkite dėmesį į kitų šeimos narių elgesį. Išsirinkus vyresnio amžiaus šuniuką ar suaugusį šunį rekomenduojama atlikti temperamento ir asmenybės testus, nes tokių gyvūnų charakteris jau būna susiformavęs. Dėl specifinės informacijos apie šuns charakterio testavimą susisiekite su savo veterinarijos gydytoju ar gyvūnų elgesio specialistu.

JŪSŲ ŠUNS KONTROLĖ

Tinkamai pasiruošus šuniuko auklėjimui Jums tikrai pavyks. Pastovi priežiūra užtikrins, kad tinkamas elgesys būtų apdovanojamas, o netinkamas – nutraukiamas. Jums gali padėti pavadėlio naudojimas. Kontrolės ir lyderystės įgijimui labai svarbu yra, kad Jūs jau nuo pirmos dienos siektumėte, jog šuo paklustu Jūsų žodinėms komandoms ir visoms kontrolės formoms. Kadangi fizinių bausmių rekomenduotumėm vengti, todėl geriausias šuniuko auklėjimo būdas yra gyrimas už nuopelnus ir gerą elgesį duodant jam maisto, pažaisti su mylimais žaislais. (Daugiau informacijos apie dresūros technikas rasite brošiūrose „Pagrindinė dresūra: Kaip išmokyti šuniuką gražių manierų ir paklusnumo“). Jūsų šuo turi išmokti paklusti Jums be jokio pasipriešinimo, baimės ar nerimo. Jums teks atlikti tokias priežiūros procedūras kaip šuns pakėlimas, maudymas, šukavimas, dantų valymas, akių ir ausų valymas ar nagų kirpimas. Be to, Jūsų šuniukas turi Jums leisti uždėti antsnukį ir už jo laikyti, leisti būti laikomam paguldytam teisiai ar ant šono. Šias priežiūros procedūras Jūs turite atlikti reguliariai ir visada atsilyginkite šuniukui už tinkamą elgesį. Agresyvūs šuniukai dažniausiai priešinasi ar kovoja su tokiu elgesiu, todėl Jūs turėsite būti atkaklūs, tačiau niekada neverskite šuniuko jėga, kad toks veiksmas jam neasocijuotų su baime ar nemaloniais pojūčiais. Jeigu Jūsų šuniukas priešinasi kai Jūs paliečiate kurią nors jo kūno dalį ar jam nepatinka kaip Jūs jį valdote – palaipsniui ir pastoviai kartokite šiuos veiksmus, kol šuniukas pripras prie jų ir nebesipriešins. Kiekvieną kartą kai šuniukas tinkamai sureaguoja atsilyginkite jam. Kai suaugę šunys yra pakeliami ar paimami taip kaip jie nėra pratę – jie išsigąsta ir gali pasireikšti dominantinė agresija. Jeigu Jūs pastebite pasipriešinimą ar pradeda suprasti kas šuniui sukelia baimę – iš karto sustokite ir pasikonsultuokite su gyvūnų elgesio specialistu ar veterinarijos gydytoju. Su tinkama pagalba Jūsų šuo išmoks priimti įvairias kontrolės formas.

GANA!

Šuniukui augant bet kuriuo metu gali pasireikšti savininkiškas elgesys ar maisto, žaislų, objektų saugojimas. Visa eilė priemonių gali padėti Jums išvengti tokio elgesio, dar prieš jam atsirandant. Tačiau, jeigu Jūsų šuo jau pradeda rodyti agresyvumo požymius būdamas šalia savo maisto ar daiktų iš karto pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju ar gyvūnų elgesio specialistu. Tokiu būdu Jūs užtikrinsite, kad ši problema būtų išspręsta saugiai ir efektyviai. Pirmas žingsnis siekiant išvengti sargaus elgesio yra šuniuko mokymas atiduoti daiktus kai Jūs paliepiate. Pradėkite nuo tokio žaislo, kuris Jūsų šuniukui yra mažiausiai patrauklus ir išmokykite „atiduoti“ jį Jums už atpildą. Pirmus kartus Jums gali tekti paskatinti šuniuką kokiu nors skanėstu, tačiau vėliau skanėstus paslėpkite ir duokite juos tik tada kai Jūsų šuniukas atiduos daiktą. Kai tik Jums paliepus Jūsų šuniukas pasitikėdamas pradės atidavinėti daiktus už atpildą, maistą paskatinimui pradėkite duoti tik kartkartėmis (kiekvieną kartą būtinai pagirkite šuniuką, tačiau skanėstus duokite tik retkarčiais). Nors geriausia yra ėdančio šuns netrukdyti, tačiau Jūsų šuniukas turi suprasti, kad Jūs kontroliuojate maisto ir žaislų atsargas. Jūsų šuniukas turi patogiai jaustis kai šeimos nariai yra netoliese jo valgymo metu. Išmokykite savo šunį sėdėti ir laukti kol Jūs paruošite maistą ir padėsite jį ant grindų. Tada leiskite šuniukui prieiti ir valgyti. Kai šuniukas valgys, kelis kartus prieikite prie jo, liepkite jam atsisėsti ar prieiti prie Jūsų, pakelkite maisto dubenėlį, įdėkite į jį skanėstą ir atiduokite dubenėlį šuniui. Arba iš pradžių į dubenėlį įberkite nedidelį maisto kiekį, o šuniukui valgant kartas nuo karto paimkite dubenėlį ir įpilkite dar maisto. Dar kartą prisiminkite, jeigu Jūsų šuo pradės urgzti ar šieps dantis, iš karto pasikonsultuokite su savo veterinarijos gydytoju ar gyvūnų elgesio specialistu.

JĖGOS ŽAIDIMAI

Savaime suprantama, kad šuniukas neišmoks visko iš karto, o kai kuriuos šunis, net įdėjus nemažai pastangų, dresiruoti būna itin sudėtinga. Dažniausiai problemų iškyla tada, kai savininkas iš pradžių leidžia arba tiesiog negali suvaldyti netinkamo elgesio – tempimo pasivaikščiojimo metu, šokinėjimo pasitinkant, kandžiojimo ar miegojimo ant baldų – o vėliau bando sustabdyti tokį elgesį. Ypatingai svarbu yra susitvarkyti su tokiomis situacijomis kol jos netapo problema. Kai tik šuniukas pradeda elgtis netinkamai, reikliai, nepageidaujamai ar per daug energingai – ignoruokite tokį jo elgesį ir jokiais būdais jo neskatinkite. Kitas variantas yra žodinės komandos, tokios kaip „baik“ arba „gana“. Šunis, kurie kandžiojasi, yra užsispyrę, jaudrūs ar sunkiai dresuojami, lengviau būtų suvaldyti naudojantis pavadėliu ir antsnukiu. Jeigu Jūsų šuniukas dar neklauso Jūsų komandų, reikėtų vengti tokių žaidimų kaip virvės traukimas ar imtynės. Šių žaidimų niekada nereikėtų pradėti, jeigu jų iniciatorius yra pats šuniukas, jeigu jie perauga į agresiją – kandžiojimą ar urzgimą, arba jeigu Jūs nepajėgiate nutraukti žaidimo.

Net ir itin stengiantis Jūs galite susidurti su agresyvumo problema. Iš karto suvokę kas sukelia agresiją Jūs padidinate savo šansus išspręsti šią problemą. Jeigu Jums darosi sunku kontroliuoti savo šunį arba pasireiškia agresyvumas Jūs nedelsiant turite susisiekti su savo veterinarijos gydytoju. Kartu Jūs nuspręsite ar reikalinga gyvūnų elgesio specialisto pagalba.

bottom of page