Baikštus šuniukas - Žvėryno veterinarijos gydykla

Baikštus šuniukas

Baikštus šuniukas

 Kaip padėti Jūsų šuniui nebijoti kitų žmonių
Suaugę šunys ir maži šuniukai bijo dėl įvairių priežasčių. Galbūt Jūsų šuniukas patyrė neadekvatų socialinį elgesį ankstyvame amžiuje – šuniukai, kurie per pirmuosius savo gyvenimo mėnesius (socializacinio periodo metu) nėra bendravę su įvairaus amžiaus ir išvaizdos žmonėmis gali tapti itin baikštūs ir ypatingai sunkiai auklėjami. Kai kurios Jūsų šuns baimės gali būti net paveldėtos iš tėvų. Jūsų šuniukas galėjo turėti neigiamos patirties su žmonėmis. Jis galėjo susirgti kai kuriomis ligomis, kurios lemia tokį elgesį, arba jis kenčia dėl kelių problemų drauge. Nesvarbu kokia be būtų priežastis, pagrindinis tikslas yra padėti Jūsų šuniui atsipalaiduoti būnant tarp žmonių. Jūs galite to pasiekti atsargiai kontroliuodami situaciją kurios metu Jūsų šuo atsiduria tarp nepažįstamų žmonių taip, kad jis nesijaustų gąsdinamas ir kuo greičiau atsipalaiduotų bei patirtų malonius pojūčius. Darykite tai atsargiai ir dažnai, kol Jūsų augintinis išmoks ir norės būti kartu su žmonėmis.
Ko nedaryti
Nepadarykite klaidos priverstinai versdami savo šunį bendrauti. Baikštus šuo turi išmokti gerai jausti būdamas tarp žmonių, bet to reikia siekti palaipsniui. Skatinti lankytojus prieiti ir siekti šuns, kuris visas dreba ir patiria stresą tik pablogins situaciją. Jeigu šuo jaučiasi įvarytas į kampą kai jį laiko ant rankų ar už pavadėlio, o kitas žmogus artinasi – jis gali reaguoti net agresyviai. Jeigu tokiu metu, kai šuo urzgia, bandysite jį guosti ar raminti, tokiu būdu tik paskatinsite jo agresyvų elgesį. Kontroliuokite save ir nekelkite balso, būkite kantrus ir jokiu būdu nebauskite šuns. Kadangi pagrindinis tikslas yra pakeisti šuns santykį su nepažįstamais žmonėmis, kad jis būtų malonus, bet koks neigiamas Jūsų veiksmas gali paskatinti šuns baimę ir nerimą. Todėl Jūs jokiais būdais negalite naudotis jokiomis fizinėmis tramdomosiomis priemonėmis, tokiomis kaip smaugiantis, griežtas ar elektrinis antkaklis, negalima šaukti ar mušti šuns. Bet kuri iš šių priemonių tik sustiprins Jūsų šuns baimę ir nerimą.
 
Kontroliuokite situaciją
Pirmas dalykas kurį Jūs galite padaryti, kad Jūsų šuo jaustųsi patogiau tarp žmonių yra instruktažas svečiams kaip elgtis būnant šalia Jūsų šuns. Kuo mažiau gąsdinantis Jūsų augintiniui atrodo asmuo, tuo geriau. Susitikimo metu Jūsų šuo jausis geriau, jeigu svečias sėdės arba tupės, tokiu būdu išvengiama akių kontakto, o rankos laikomos prie kūno. Taip pat labai svarbų vaidmenį vaidina ramus balso tonas ir lėti kūno judesiai. Įsidėmėkite, kad Jūsų šuo geriau jausis jeigu jam bus suteikta šiokia tokia judėjimo laisvė. Jeigu per daug tempsite pavadį arba stipriai spausite šunį prie savęs – jis jausis neramiai.
Padėkite savo šuniui atsipalaiduoti žmonių draugijoje
Siekiant sušvelninti savo augintinio nerimą reikia pastoviai stengtis sukurti ypatingai teigiamas asociacijas su žmonių buvimu šalia. Esmė yra pakeisti gyvūno reakciją iš neigiamos į teigiamą. Treniruočių metu gyvūnas turėtų būti apsaugotas nuo bet kokios jam nemalonios situacijos. Pavyzdžiui, vengti masinio susibūrimo vietų pasivaikščiojimo metu, o esant triukšmingam susibūrimui namų aplinkoje – suteikite savo augintiniui ramų kambarį. Specialūs gardėsiai šunims gali padėti sušvelninti situaciją bendraujant su žmonėmis. Pasistenkite surasti tokius gardėsius dėl kurių Jūsų šuo tiesiog eitų iš proto. Daugeliui šunų labai patinka maži gabalėliai iš vištienos krūtinėlės, sūrio, šaldytų-džiovintų kepenų ar pusiau drėgni skanėstai. Kad tikrai atsirastų ryšys/priklausomybė tarp nepažįstamų žmonių ir maisto – šie specialūs gardėsiai turėtų būti duodami tiktai treniravimo metu ir pasitinkant žmogų.
Jeigu Jūsų augintinis žmonių tarpe yra itin neramus, pradėkite treniravimą tokioje aplinkoje, kurioje šuo jaučiasi geriausiai – Jūsų namuose ar kieme. Įsitikinkite, kad prieš tai, būdamas ramioje aplinkoje, Jūsų šuo jau išmoko vykdyti komandas „sėdėt“ ir „gulėt“ be jokių dvejonių. Jeigu šios komandos dar neišmoktos – užbaikite šiuos mokymus ir tada pradėkite elgesio koregavimo pratybas. Pradėkite elgesio koregavimo treniruotes nepažįstamam žmogui stovint pakankamai toli, kad Jūsų šuo nekreiptų į jį dėmesio ir būtų atsipalaidavęs. Liepkite jam sėdėti ir kai šuo pirmą kartą pastebi svetimą žmogų duokite skanėstą. Tada žmogus turėtų žengti žingsnį į priekį. Jeigu Jūsų šuo lieka ramus, duokite jam dar vieną skanėstą. Palaipsniui prašykite žmogų prieiti vis arčiau ir arčiau. Jeigu Jūsų šuo pradės rodyti neramumo simptomus (pvz.: neatitrauks žvilgsnio nuo žmogaus, atrodys susijaudinęs, mažiau domėsis atpildu), nepažįstamas asmuo gali žengti kelis žingsnius į šoną, kol jūs maitinsite savo šunį, o tada vėl žengti nedidelį žingsnį priekin.
Treniruotė turi vykti taip lėtai, kad šuo neparodytų jokių neramumo ženklų, tokių kaip drebėjimas, atsitraukimas nuo žmogaus ar neramus inkštimas. Visada baikite treniruotę pasiekę teigiamą rezultatą, o sekančią treniruotę pradėkite nepažįstamam žmogui stovint tokiu atstumu, kuris Jūsų augintiniui nesukelė jokios neigiamos reakcijos. Vėliau, palaipsniui šuo turėtų būti pratinamas prie panašių, tačiau intensyvesnių dirgiklių, įskaitant įvairius balso tonus ar staigesnius judesius, kuriuos atlieka prie Jūsų besiartinantis žmogus. Jei reikia stipresnės kontrolės, galite pasinaudoti treniruojamuoju antsnukiu ir pavadėliu, ypač jeigu įtariate, kad šuo gali pradėti rodyti agresijos požymius. Treniruojamasis antsnukis gan efektyviai priverčia šunį sučiaupti nasrus, žiūrėkite šuniui į akis, nuraminkite jį ir neleiskite jam žiūrėti į kitą žmogų tol, kol šuo visiškai nurims. Kai tik šuo nusiramina, atpalaiduokite treniruojamąjį antsnukį. Jeigu pastebite, kad Jūsų šuniui būdingas agresyvumas, kreipkitės į šunų elgesio specialistą, kuris padės Jums sudaryti Jūsų šuniui skirtą specialią treniravimo programą.
Gyvūno nerimą gali sukelti įvairūs su nepažįstamu žmogumi susiję dalykai, tokie kaip barzda, akiniai, skrybėlės, kepurės, nešami daiktai, uniformos, lazdos, invalidų vežimėliai, balso tonas. Atkreipkite dėmesį į tai, kas Jūsų augintiniui sukelia didžiausią nerimą ir stenkitės vengti šių dirgiklių treniruočių pradžioje. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų šuo bijo barzdų ir akinių, palaukite ko jis pradės saugiai jaustis tarp žmonių neturinčių barzdos ir nenešiojančių akinių, ir tik tada įtraukite tokius asmenis ir treniruotes. Kai tik šuo puikiai susitvarkys su elgesio koregavimo pratybomis namų aplinkoje, pradėkite jas kartoti įvairių draugų namuose, o galiausiai – įvairiose vietose ir esant įvairioms situacijoms. Iš lėto pratinkite prie „priedų“, tokių kaip skrybėlės, didelės rankinės, akiniai nuo saulės ir kuprinės, galiausiai pakeiskite Jums elegsio koregavimo pratybų metu padedantį asmenį (pvz.: žmogus su barzda, žmogus su vaikštyne). Paprastai šunims kurie bijo žmonių vaistai nėra išrašomi, tačiau išskirtiniais atvejais gali padėti nerimą slopinantys vaistai. Jeigu Jūsų gyvūnas yra ypatingai baikštus, Jums reikėtų aptarti šį variantą su savo veterinarijos gydytoju.
Jeigu galite, stenkitės apsaugoti šuniuką nuo jam grėsmingų situacijų.
Daugeliu atveju šunims neišsivysto baimė žmonėms, jeigu pirmaisiais gyvenimo mėnesiais jie turi pakankamai galimybių ugdyti savo socialinius santykius, su jais dažnai ir švelniai bendraujama ir jie auginami nenaudojant šiurkščių treniravimo metodų ir fizinių bausmių. Puikus teigiamo auklėjimo būdas yra užsiėmimų šuniukams lankymas, kuriuose užtikrinamas šuniukų socialinis bendravimas su įvairiais žmonėmis, šunimis ir įvairiomis aplinkomis.




Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *