Šuo ir tvarka namuose - Žvėryno veterinarijos gydykla

Šuo ir tvarka namuose

Šuo ir tvarka namuose

Jūsų namuose tikra palaima, nes Jūs ką tik įsigijote naują šuniuką – minkštutį, švelnutį ir pasiruošusį būti mylimu. Deja, jis nėra išmokytas tinkamai elgtis Jūsų namuose.

Jūsų šuniuko pratinimas prie tvarkos namuose gali būti nesunkus ir efektyvus, jeigu tam skirsite pakankamai laiko ir kantrybės. Sėkmingam planui būtina priežiūra, apribojimai ir padrąsinimas. Laikantis šių principų dauguma šuniukų gali būti išmokomi per reliatyviai trumpą laikotarpį.

ŽINUTĖS PERDAVIMAS

Jeigu norite, kad Jūsų šuniukas tuštintųsi lauke, Jūs turite žinoti kokios sąlygos ir veiksmai paprastai stimuliuoja šį procesą, įskaitant valgymą, gėrimą, žaidimą ir pabudimus iš miego. Išmokite atkreipti dėmesį į šiuos veiksmus ir būti pasiruošus šuniuko tuštinimuisi. Pradėkite mokyti savo šuniuką kartodami komandą „laukas“ kiekvieną kartą kai nešate šuniuką į lauką. Su laiku Jūsų šuniukas išmoks Jums parodyti, kad jam jau reikia į lauką. Sekantis žingsnis yra Jūsų šuniuko mokymas tuštintis tam tikroje vietoje. Kad Jums pavyktų, Jūs būtinai turite eiti į lauką su šuniuku kiekvieną kartą kai jis eina. Išrinkite specialią vietą, kurią būtų galima lengvai pasiekti. Ši vieta Jūsų šuniukui greitai taps pažįstama iš kvapų, paliktų po ankstesnių apsilankymų. Švelniai pagirkite bet kokį uostinėjimą ar kitą elgesį būdingą prieš tuštinantis ir pagalvokite apie unikalios komandos išmokymą kai šuniukas tuštinasi, pvz.: „metas puodukui“ ar „paskubėk“. Kai Jūsų šuniukas pasituština nuoširdžiai jį girkite, pasiūlykite skanėstą ar pradėkite su juo žaisti. Jūsų šuniukas greitai pradės suvokti ką reiškia ėjimas į lauką, ko iš jo tikimasi kai yra sakoma speciali komanda. Pradėjus pratinti prie namų tvarkos šuniuką veskite į lauką kas valandą ar kas dvi. O kai paaugs ir pradės suprasti kas vyksta, galėsite ilginti laiką tarp išėjimų į lauką.

ŠUNIUKO MAITINIMO LAIKO NUSTATYMAS

Kontroliuodami šuniuko maitinimo laiką Jūs galite šiek tiek kontroliuoti tuštinimosi laiką. Daugelis pradeda tuštintis praėjus tam tikram laikui po maitinimo, paprastai pirmos valandos bėgyje. Būtent dėl šitos priežasties nerekomenduojama prieš uždarant šuniuką duoti jam didelio kiekio maisto. Pasiūlykite maisto du ar tris kartus per dieną, visada tuo pačiu metu, ir nepalikite jo dubenėlyje ilgiau kaip 30 minučių. Paskutinis maitinimas turėtų būti ne vėliau kaip likus trims ar penkioms valandoms iki naktinio miego.

KAIP IŠVENGTI KLAIDŲ

Mokymas nesituštinti namuose yra pati sudėtingiausia pratinimo prie tvarkos dalis. Kol išmokysite šuniuką, jam būtinas pastovus dėmesys. Kol Jūsų šuniukas nė karto nepasituštins namuose keturias – aštuonias savaites iš eilės, tol Jūs negalėsite teigti, kad jis jau yra pripratintas prie tvarkos namuose. Kol tai pasieksite, šuniukas turi būti Jūsų ar Jūsų šeimos narių akiratyje 24 valandas per parą. Kai esate užsiėmę Jums gali padėti pavadėlis, kad šuniukas nenuklystų nuo Jūsų ir nepasituštintų. Kai Jūs negalite pastoviai prižiūrėti šuniuko, pavyzdžiui esate labai užsiėmęs, miegate ar išvykote iš namų – uždarykite šuniuką į reliatyviai mažą, bet saugią erdvę. Visada prieš uždarydami šuniuką išneškite jį pasituštinti. Metalinis ar plastikinis narvas yra puiki vieta Jūsų šuniukui, kai Jūs negalite jo stebėti. Tačiau nesinaudokite juo ilgiau, negu Jūsų šuniukas gali fiziškai ištverti nepasituštinęs, arba ilgiau negu keturios valandos per dieną. Daugelis šuniukų greitai prisitaiko prie narvo jeigu pratinimas prie jo yra įdomus ir žaismingas. Šuniuko norą pasilikti narve paskatinsite maitindami šuniuką jame, žaisdami su žaislais, kuriuos šuniukas norėtų gaudyti arba paslėpdami skanėstų. Jeigu Jūsų šuniukas kas dieną yra paliekamas namuose ilgą laiko tarpą, uždarykite jį didesnėje patalpoje – pavyzdžiui mažame kambaryje ar manieže. Tokioje vietoje turi būti pakankamai erdvės šuniuko tuštinimuisi ir pakankamai erdvės, kad jam netektų gulėti purve. Kad lengviau būtų valyti, tose vietose kur Jūsų šuniukas greičiausiai norės tuštintis, patieskite popieriaus. Labai svarbu, kad vieta kurioje šuniukas bus uždarytas jam sietųsi su teigiamomis emocijomis, o netaptų jo vienute ar izoliatoriumi. Praleiskite truputį laiko žaisdami su šuniuku jo aptvare ar tiesiog prisėskite paskaityti šalia, kai šuniukas ilsisi.

GRĮŽIMAS Į NUSIKALTIMO VIETĄ

Siekiant, kad Jūsų šuniukas nebesituštintų toje vietoje, kurioje anksčiau tuštinosi, pašalinkite šlapimo ir išmatų kvapą naudodami efektyvias priemones. Išteptus kilimus gerai išmirkykite kvapą neutralizuojančiomis priemonėmis – jos nebus efektyvios, jeigu tik papurkšite jomis kilimo paviršių. Jeigu Jūsų šuniukas pradės tuštintis tam tikrose namų vietose, daugiau į jas nebeįleiskite – uždarykite to kambario duris, naudokite vartelius skirtus kūdikiams arba ant užterštos vietos užstumkite baldus. Judesio signalizacija išmokins Jūsų šuniuką vengti tos vietos. Dauguma gyvūnų stengiasi nesituštinti tose vietose kur jie valgo ar žaidžia. Jeigu anksčiau priterštose vietose padėsite maisto ar vandens dubenėlius, guolį ar žaislų – išvengsite tolimesnio šių vietų žymėjimo.

KANTRYBĖS

Nė vienas šuniukas neišmoko tvarkos namuose nepadaręs nė vienos klaidelės. Būkite pasiruošęs neišvengiamam faktui. Tikrai nepadės, jeigu Jūs susierzinsite ir griežtai pradėsite auklėti šuniuką. Baudimas duoda mažiausiai naudos ir dažniausiai yra netinkamiausias mokymo prie namų tvarkos būdas. Elgesio koregavimui turėtų būti naudojamas švelnus dėmesio nukreipimas ir tik tada, jeigu Jūs užtinkate savo šuniuką tuštinantis namuose. Viskas ko Jums užtenka yra treptelėjimas koja, garsus suplojimas ar griežtas „Ne“ (pakankamai intensyvus, kad nutrauktų netinkamą elgesį, tačiau ne perdaug grėsmingas, kad išgąsdintų šuniuką). Iš karto išneškite šuniuką į lauką, kad jis baigtų tuštintis. Elgesio koregavimas praėjus kelioms sekundėms po įvykio yra visiškai bevertis, nes šuniukas tikrai nesupras koks jo elgesys yra koreguojamas. Jeigu bausmė bus per daug griežta, šuniukas išmoks nesituštinti kai Jūs matote, net būdamas lauke, o Jūs rizikuojate nutraukti ryšius siejančius Jus su šuniuku. Ir net negalvokite apie šuniuko snukučio trynimą į priterštą vietelę. Iš to jis tikrai nieko neišmoks, nebent bijoti Jūsų. Kai kurie gyvūnai neišlaiko šlapimo ir padaro balutę pasitikdami šeimos narius. Niekados nebarkite jų už tai. Paprastai ši problema yra susijusi su nervingumu ar susijaudinimu, o barimas tik pablogina situaciją. Truputėli kantrybės ir pastovumo, ir Jūsų šuniukas išmoks tvarkos namuose, kaip ir visi Jūsų šeimos nariai.





Parašykite komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *